Pereiti prie turinio Į pradžią / Naujos knygos / Apie tironiją. Timothy Snyder

Apie tironiją. Timothy Snyder

apie tironija

Istoriko Timothy Snyderio pavardė žinoma kiekvienam, bent kiek besidominčiam Lietuvos ir Rytų Europos istorija. Naujausioje savo knygoje „Apie tironiją“ mokslininkas gilinasi į tironijos fenomeną – tačiau priešingai nei ankstesni tyrimai, šįkart jį domina ne praeitis, o dabartinė viso pasaulio būklė.

Amerikos kūrėjai dėjo visas pastangas, kad apsaugotų šalį nuo dar Antikoje regėto fenomeno, kai demokratija išsigimsta į tironiją. Šiandien pasaulis susiduria su ne ką mažesniais iššūkiais, nei totalitarizmą pagimdęs XX amžius. Nors šiandienos žmonės ne ką išmintingesni nei praėjusio amžiaus europiečius, jie turi vieną pranašumą – žinojimą, kuo baigiasi pasyvumas ir totalitarizmo įsigalėjimas. Mokydamiesi iš praeities klaidų, galime jų nekartoti.

„The New York Times“ bestseleriu tapusi „Apie tironiją“ kviečia iš naujo įvertinti šiandieninį pasaulį. Knyga siūlo idėjas, kurios padės išsaugoti laisvę ir nepasiduoti tironijos kerams – atsparumas jiems ypač svarbus šiais neramiais laikais.

Timothy Snyderio atskaitos taškas – Donaldo Trumpo prezidentavimo pradžia. Snyderis, remdamasis savo kaip istoriko žiniomis, pateikia dvidešimt pamokų, kurias galima laikyti pilietiškumo pradžiamoksliu. Nors knygos problemos pirmiausia susijusios su JAV politiniu kraštovaizdžiu, jos neabejotinai aktualios ir mums – juolab, kad autorius daugiausia remiasi Rytų Europos patirtimi ir cituoja tokius autorius kaip prof. Leonidas Donskis.

Matydamas, kaip mūsų realybę iškreipia virtualumas, socialiniai tinklai ir vizualinė kutūra, Timothy Snyderis siūlo, regis, retrogradišką sprendimą – grįžti prie gyvo bendravimo, popierinių balsavimo biuletenių, dalyvavimo protesto eisenose. Elektroniniai laiškai, internetinės peticijos, elektroninis balsavimas pamažu naikina politiškumą. Ir tai - ne mūsų naudai. Tai sudaro sąlygas įsigalėti tironijai.

Timothy Snyder (g, 1969) – amerikiečių istorikas, Jeilio universiteto profesorius. Jo moksliniai interesai susiję su didžiaisiais XX a. totalitariniais režimais ir jų nusikaltimais žmogiškumui. Istoriko knygose didelis dėmesys skiriamas Rytų Europai, o taip pat ir Lietuvai. „Apie tironiją“ – jau ketvirtoji autoriaus knyga, išversta į lietuvių kalbą.

„Apie tironiją“ yra pirmoji serijos „Apie“ knyga. Serija „Apie“ – tai neakademiniai įžvalgiausių pasaulio protų tekstai, kuriuos galima perskaityti vienu ypu. Serijoje numatoma išleisti Levo Karsavino „Apie tobulybę“, Harry Frankfurto „Apie šūdmalą“ ir kt.

Daugiau naujų knygų