2010 m. Mariaus Katiliškio skaitymai

2010 m. rugsėjo 17 d. vykusiuose keturioliktuose Mariaus Katiliškio skaitymuose gilintasi į Mariaus Katiliškio kūrinių kalbinį klodą – šis lietuvių rašytojas, pasižymintis išskirtiniu kalbos turtingumu, sulaukia ir kalbininkų teoretikų dėmesio. Skaitymuose dalyvavusios viešnios iš Šiaulių universiteto lietuvių kalbotyros ir komunikacijos katedros – kalbininkė profesorė dr. Genovaitė Kačiuškienė bei studentė magistrantė Irma Jurgaitytė – minėjo vakarų aukštaičiams šiauliškiams būdingas kalbines ypatybes ir posakius rašytojo kūriniuose, pasidžiaugė savo fakultete turinčios modernią Mariaus Katiliškio vardo auditoriją. Skaitymuose buvusiems literatams ypač įsiminė studentės Irmos Jurgaitytės pateikta matematiškai tiksli Mariaus Katiliškio aprašytų meteorologinių reiškinių žodyno analizė.

„Mes, lietuviai, turime didžiuotis savo kalbos turtingumu, o ypač tuo, kad savo kalbos turtus surinkome į 20 tomų Didįjį lietuvių kalbos žodyną. Jo mums pavydi daugelis pasaulio tautų.“ kalbėjo skaitymuose Genovaitė Kačiuškienė. „Šiuo žodynu naudojasi pripažinimą pelnę rašytojai, nepamirškite ir jūs rašydami jį pavartyti,“ kreipėsi profesorė į jaunuolius, susirinkusius bibliotekos salėje. Gausų rašančio jaunimo būrį Katiliškio skaitymai sutraukia dėl čia kasmet teikiamos Bibliotekos premijos. Besimokančiam jaunimui skirtame rašto darbų konkurse gali dalyvauti mokiniai ir studentai, kilę iš Panevėžio ir Šiaulių apskričių. Nuo šių metų tarp rašto darbus vertinančių komisijos narių – ir profesorė Genovaitė Kačiuškienė. Ji pasidžiaugė, kad konkurse netrūko Mariaus Katiliškio kūrybą analizuojančių darbų, kuriuose rado nemažai originalių minčių ir pastabėjimų ir jais pasidalino su savo studentais. Vienas iš tokių darbų – Pasvalio Petro Vileišio gimnazijos mokinės Akvilinos Morkūnaitės rašinys „Retai vartojami žodžiai Mariaus Katiliškio novelėje „Pupžydis“. Perskaitęs jos rašinį kiekvienas sužinotų žodžių „špitolė“, „skersaskūris“, „išdvakti“, „kutuoti“ reikšmę. Už šį rašinį gimnazistei paskirta pirmoji vieta Mariaus Katiliškio kūrybos tematika parašytų rašinių ir esė kategorijoje.

Atskirai buvo apdovanoti kūrusieji esė ir tautosakos tema – šioje kategorijoje pirmą vietą pelnė Pasvalio Petro Vileišio gimnazijos mokinė Agnė Vaičeliūnaitė. Originaliosios prozos kūrėjai siuntė konkursui dramas ir noveles – šiemet komisijos nariams didžiausią įspūdį paliko studentės Kristinos Varžinskaitės pjesė ir novelės. O tarp poezijos kūrėjų geriausiu buvo pripažintas Bibliotekos premijos konkurse nebe pirmą kartą laurus pelnantis jaunas poetas Tomas Taškauskas.

Bibliotekos direktorė Danguolė Abazoriuvienė dėkojo visiems dalyvavusiems skaitymuose: Mariaus Katiliškio kūrinius renginyje skaičiusiems Joniškėlio ir Pasvalio gimnazistams ir jo kūrybą pristačiusiems svečiams, mokytojams, skatinantiems savo mokinius siųsti darbus konkursui ir konkurse dalyvavusiems jauniesiems kūrėjams, o ypač rėmėjams, kurių dėka ir sudaromas Bibliotekos premijos apdovanojimų fondas. Šiemet Bibliotekos premijos apdovanojimus rėmė laikraščio „Darbas“ redakcija, UAB „Šviesa“, Pasvalio rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyrius, Pasvalio jaunimo organizacijos sąjungos „Apskritas stalas“, VšĮ „Vileišių kolegija“ ir žurnalo „Ateitis“ redakcija.

Jaunimui primename, kad rašto darbus Bibliotekos premijai gauti galima siųsti visus metus. Kviečiame aktyviai dalyvauti ir laukiame visų ateinančiuose penkioliktuose Mariaus Katiliškio skaitymuose.

Nuotraukos