2011 m. Penkioliktieji Mariaus Katiliškio skaitymai

Miesto dienos šventės išvakarėse, 2011 m. rugsėjo 16 d., bibliotekoje vyko kasmetiniai, jau penkioliktieji Mariaus Katiliškio skaitymai, per kuriuos tradiciškai įteikti apdovanojimai Bibliotekos rašinių konkurso nugalėtojams. Skaitymuose taip pat dalyvavo kino ir teatro aktorius Gediminas Girdvainis, kino operatorius Jonas Gricius ir dailininkė Irena Vabalienė, kurie prisidėjo 1990 m. kino režisieriui Raimondui Vabalui kuriant meninį filmą „Miškais ateina ruduo“ pagal to paties pavadinimo Mariaus Katiliškio romaną. Garbingi svečiai dalijosi savo prisiminimais iš filmavimo aikštelės ir pasveikino rašinių konkurso laureatus. Skaitymuose buvo parodytos ir filmo „Miškais ateina ruduo“ ištraukos. Filmą bibliotekai maloniai paskolino Lietuvos kinematografininkų sąjunga. Skaitymuose grojo Pasvalio muzikos mokyklos pianistė Kamilė Kondrotavičiūtė (mokytoja Lolita Trepekūnienė).

„Tausokite laiką, nes jaunystė greitai prabėgs, gyvenkite kurdami grožį, nes tik taip atrasite gyvenimo prasmę ir būkite laisvi – kaip oras, kuris priklauso visiems, o drauge niekam“, linkėjo į Mariaus Katiliškio skaitymus susirinkusiam jaunimui trys garbingi skaitymų svečiai. Jiems buvo patikėta įteikti apdovanojimus rašinių konkurso laureatams. Šiemet konkursui rašinius ir savo kūrybos darbus pristatė 17 jaunuolių. Geriausiu rašto darbu, susijusiu su Mariaus Katiliškio kūryba, komisija pripažino Vilniaus universiteto studentės Agnės Grinevičiūtės rašinį „Marius Katiliškis Liūnės Sutemos kūryboje“. Tarp originaliosios prozos kūrėjų laureate tapo Pasvalio gimnazijos mokinė Ernesta Ranonytė, atsiuntusi konkursui novelių, o tarp jaunųjų poetų geriausiuoju pripažintas Vilniaus universiteto studentas Tomas Taškauskas. Specialiaisiais prizais jaunuosius kūrėjus taip pat apdovanojo laikraščio „Darbas“ redakcija, Pasvalio krašto muziejus, Pasvalio rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyrius.

„Reta knyga yra mane paveikusi taip, kaip Mariaus Katiliškio romanas „Miškais ateina ruduo“. Panašų įspūdį paliko nebent Vinco Mykolaičio-Putino „Altorių šešėlyje“, kalbėjo skaitymuose aktorius Gediminas Girdvainis. Pirmą kartą apie Marių Katiliškį aktorius išgirdo pakviestas filmuotis kine pagal šio rašytojo romaną – sovietmečiu apie Amerikoje gyvenusį rašytoją nebuvo mokoma nei mokyklose, nei garsiai kalbama. „Skaičiau ir stebėjausi – kaip gražiai, kaip tikroviškai viskas aprašyta. Aš pats esu iš Žemaitijos kaimo, tad prieš akis man gyvai stojosi mūsų kaimas, trobos su senoviniais baldais. Prisiminiau ir stribus, kurie suvežę iš apylinkės senovinius laikrodžius ir komodas, kapojo viską ir degino, o tėvai mums, vaikams, draudė apie tai garsiai kalbėti. Daug išgyvenimų sukėlė man Mariaus Katiliškio romanas, tik vieno nesupratau – kaip galima šią knygą perkelti į ekraną.“

Pagal romaną sukurtas filmas sulaukė gerų kino kritikų atsiliepimų, buvo demonstruojamas Rusijoje. Lietuvos žiūrovai filmą įsiminė ir dėl to, kad jame vaidino Ingrida Sabonienė, bei dėl atviresnių nei buvo įprasta meilės scenų. Kino operatorius Jonas Gricius ir dailininkė Irena Vabalienė patarė šio filmo nelaikyti tikslia Mariaus Katiliškio romano ekranizacija. „Klasikos kūrinio neįmanoma ekranizuoti“, sakė Jonas Gricius, „Skaitant vaizduotės sukurtam vaizdui jokia ekranizacija neprilygs.“ „Kaipgi perkelsi į ekraną aprašymą apie varvančius varveklius ar miško grožį?“, klausė dailininkė Irena Vabalienė. „Režisierius Raimondas Vabalas nesiekė atkurti romano, jis tik norėjo perteikti ekrane pagrindinę romano idėją. Kaip jam pavyko – spręsti žiūrovui.“

Filmas buvo kurtas ne Žagarėje, kur augo Katiliškis ir kur vyko romano veiksmas, bet Anykščių rajone, kur dar yra išlikusių etnografinių sodybų, senovinių lieptų. Tačiau žagariečiai taip pat turėjo progos sudalyvauti filmavime – jie iš Žagarės apylinkių rinko filmavimui reikalingus etnografinius daiktus, o viename filmo epizode galima pamatyti šmėkštelint Mariaus Katiliško sūnėną Albiną Vaitkų. „Filmuojant labai trūko pinigų, o ir parduotuvės tuščios buvo. Nebuvo net tinkamos medžiagos aktorių kostiumams, tad teko patiems dažyti audinius tinkama spalva. Mums labai daug padėjo žmonių geranoriškumas. Pavyzdžiui, žirgus filmavimui davė viena Anykščių rajono gyventoja,“ prisiminė dailininkė Irena Vabalienė.

Visą dviejų valandų trukmės filmą „Miškais ateina ruduo“ pasvaliečiai turėjo progos pamatyti po Mariaus Katiliškio skaitymų, sekančią savaitę bibliotekoje vykusiame nemokamame kino seanse.

Nuotraukos